Canli mac sonuclari, iddaa skorlarini ve iddaa sonuclarini bu sitede takip edin! Tum canli skorlar ve iddaa sonucları ve iddaa skorlari bu sitede!

AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  İddaa Bülteni  canlı skor  sohbet  Giriş yapGiriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  

Baykal: Bu seçimde Türkiye rotasını belirleyecek

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
HABER-BOT
ÇAYLAK
ÇAYLAK

1 2

Yaş : Kayıt tarihi : 09/12/08 Mesaj Sayısı : 25 Nerden : hobiler :
3 4

MesajKonu: Baykal: Bu seçimde Türkiye rotasını belirleyecek Salı 9 Ara. 2008 - 14:33

Bayram tatilini memleketi Antalya'da geçiren ve bugün partisindeki bayramlaşma törenine katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Mart ayında yapılacak yerel seçimlerin önemine dikkat çekerek, “Bu seçimde alınacak olan karar, sadece yerel yöneticilerimizi belirlemekle kalmayacak, aynı zamanda Türkiye'nin gidişatına yönelik çok önemli bir istikamet belirlemesi de rota belirlemesi de pusula ayarlaması da yapılacaktır” dedi.

CHP Lideri Deniz Baykal, Kurban Bayramı'nın ikinci gününde parti il teşkilatındaki bayramlaşma törenine katıldı. Güllük Caddesi'ndeki parti binasına gelen Baykal, ‘Başbakan Baykal’ sloganı ile karşılandı. “Bu bayram konuşmamızın alışılmış bayram konuşmalarından farklı bir tarafı var gibi geliyor bana” diyen Baykal, “Sizin kalabalığınızdan ve yaklaşımınızdan bunu anlıyorum” dedi.

Yerel seçimin önemine vurgu yapan Baykal, parti binası önündeki yaklaşık 600 partiliye hitap etti. Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi durumun endişe verici olduğunu belirten Baykal, “Türkiye'nin Anayasal rejiminin içinde bulunduğu genel durumla, yolsuzlukların içinde bulunduğu genel durumla yerel seçimler içiçe geçmiştir. Bu seçimde alınacak olan karar, sadece yerel yöneticilerimizi belirlemekle kalmayacak, aynı zamanda Türkiye'nin gidişatına yönelik çok önemli bir istikamet belirlemesi de rota belirlemesi de pusula ayarlaması da yapılacaktır” dedi.

ADAY ADAYLARINA SESLENDİ

Baykal, yerel seçimlerde aday adaylarına da seslenip, “Sadece bir kişi aday olacak” dedi ve tüm partililerin büyük bir sorumluluk taşıdığının altını çizerek şöyle konuştu:

“Bunu konuşurken ve tartışırken biran bile asıl görevimizi asıl sorumluluğumuzun Türkiye'ye karşı olduğunu, Türkiye'nin gidişatının çok kaygı verici olduğunu, Türkiye'ye mutlaka sahip çıkılması gerektiğini, bu yerel seçimlerinde de bir yerel seçim olması ötesinde Türkiye'ye sahip çıkma anlayışımızı ortaya koyacağımız bir fırsat olduğunu, eminim hiç kimse unutmayacak.”

Seçim öncesi göreve talip olan, sorumluluk isteyen aday adayı sayısının fazla olmasının kendisini mutlu ettiğini söyleyen Baykal, “Gerçekten çok değerli, çok iddialı, çok saygıdeğer pek çok arkadaşımız, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan en küçük kasaba belediye başkanlığına kadar her yerden ortaya çıkmış olması, beni çok mutlu ediyor. Bundan büyük bir sevinç duyuyornum. Ne mutlu Türkiye'ye sahip çıkmaya hazır bu kadar insanımız var” diye konuştu.

BİR ATIMLIK BARUTLA SİYASET OLMAZ

‘Aday gösterilmezseniz, küsmeyin’ imasında bulunan CHP Genel Başkanı, adaylık sürecinin kısa bir zaman sonra netlik kazanacağını, kimin aday gösterileceğine de hep birlikte karar vereceklerini belirtti. “Ama bayrağı bir arkadaşımızın eline vermiş olmamız, bizim ayrı ayrı bu konuda sorumlu olmaktan çıkmış olmamız anlamına kesinlikle gelmeyecektir” diyen Baykal, siyasetin bir atımlık barut olmadığının altını çizdi, “Siyaset, bir süreçtir” dedi. Baykal, “Bir atımlık barut için siyaset yapanlar, tavsiye ederim kesinlikle siyaset yapmasınlar. Siyaset bir atımlık barutla yapılacak iş değildir. Siyaset bir süreçtir. Zaman içinde hepimiz her aşamada sınav vererek kendimize kanıtlayarak şevkimizi, parti ahlakımızı, parti bağımlılığımızı imtihandan geçirerek örnek olarak, iyi günde kötü günde, yetkiliyken, yetkili değilken, adayken, aday değilken, sınav vere vere siyaseti bize yakışan şekilde yapacağız” diye konuştu.

‘HAMDOLSUN’ DEYİP AVUTUYOR

Türkiye'nin şu ortamında ‘Sen- ben’ diye bir telaş içine girmenin kabul edilebilir tarafı olmayacağını söyleyen Baykal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye'nin ekonomisi yangın yerine dönmüş, Başbakan farkında değil. Türkiye'de yaşanan ekonomik sıkıntıları daha anlamış bile değil. Türkiye'nin en önemli kuruluşları, çok büyük sıkıntılar içinde. İşyerleri kapanıyor, insanlar işini kaybediyor, fabrikalar üretim yapamaz hale geliyor. İnsanlar ümitsiz, işçi çıkarılıyor. Türkiye ekonomisi geride bıraktığımız ay içinde yüzde 8.6 azaldı. Türkiye resmen küçülen ekonomi noktasına gelmeye başladı. Küçülen ekonomi daha az üretim, daha az insan çalışıyor, akşam evine daha az sayıda ekmek götürebiliyor daha az sayıda insanın evinde tencere kaynıyor demektir. Borçlar ödenemiyor, çekler, senetler ödenemiyor. Bankalar içine kapandı, ekonominin dönüşü birden bire kazık fren yaptı. Türkiye ciddi bir sıkıntının içinde. Önümüzdeki günler çok kaygı verici. Başbakan, ‘Merak etme hamdolsun iyiyiz teğet geçti’ deyip milleti avutabileceğini zannediyor.”

DENİZ FENERİ'NE YÜKLENDİ

Baykal, Deniz Feneri davasını hatırlatıp, ülkede yaşanan krizin ortada, yolsuzlukların ise dizboyu olduğunu söyledi. Baykal, eleştirilerini şöyle sürdürdü:
“Eskiden yolsuzlukları kişiler yapardı. Ahlaki standartı kuşkulu kişiler. Eline fırsat geçince ahlakını satıveren paraya pula dayanamayan bir takım insanlar yolsuzluk yapardı. Şimdi öyle değil. Şimdi teşkilat kuruluyor, şirket kuruluyor. Ne şirketi? Halka yardım şirketi. Yani milleti aldatmak istercesine, ‘Halka yardım yapacağız’ diye halkı soymak üzere şirket kuruluyor, devlet kuruluyor. Bunu yapanlar sonra Bakanlar Kurulu'na gidiyor diyor ki ‘Bizim kamuya yararlı şirket olduğumuza karar verin’ Sonra, Bakanlar Kurulu, Başbakan'ı, bakanlarıyla, ‘Evet El-Hak. Siz millete halka yardımcı olmak için kuruldunuz’ diye karar alıyor yolsuzluk yapmak için kurulmuş şirkete, vergi muafiyeti getir diyorlar, ‘Tamam’ diyor. Mehmetçik Vakfı'na tanınmayan muafiyetler, kolaylıkla bunlara tanınıyor. Sonra onlar gidiyorlar, Almanya'da Müslüman vatandaşların fitresine zekatına göz dikiyorlar. Fitre, zekatını topluyorlar, son geliyorlar AKP'yi desteklemek için burada televizyon kanalı kuruyorlar.”

Baykal, Alman yargı makamlarının Türkiye'ye yazı gönderip uyardığını vurgulayıp, sert eleştirisi şöyle sürdürdü:

“Tutukluyor adamları, mahkum ediyor sonra bize yazı yazıyor, ‘Sizden şu şu kişiler ben burada yaptığım incelemede gördüm, aman ihmal etmeyin’ diyor. Bu kişiler nerede şimdi? Birisi devletin en saygıdeğer olması gereken kurumunun başında, diğerleri televizyon kanallarının yöneticileri. Al gülüm ver gülüm. İktidar işbaşında. Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu seyrediyor. Başbakan seyrediyor. Hükümet seyrediyor, Adalet Bakanı, ‘Bana ne canım’ diyor. Böyle bir tabloya seyirci kalınır mı? Kim aday olursa olsun hep beraber hangi arkadaşımız yetkili olursa olsun sadece o arkadaşımızı seçmek için değil bütün bu olumsuzlukların sorumlusu AKP'ye dur demek için sandığa gideceğiz.”

‘BİR YILDA 6 MİLYON SEÇMEN ORTAYA ÇIKTI’

“Bu seçimde en önemli konulardan birisi de seçmen sayısı” diyen CHP Genel Başkanı, Adrese Dayalı Nüfus Sayımı Projesi'nin AKP tarafından kullanılmaması için tüm partililerin dikkatli olmasını istedi. Baykal, “Bu seçime katılacak olan seçmen sayısı, geçen seçimdeki kütükte yeralan seçmen sayısından 6 milyon fazla. Yani 6 milyon seçmen ortaya çıkmış. Bir yılda. Bu seçmen sayısındaki artış, ‘Adrese Dayalı Nüfus Sayısı Sistemi'nden kaynaklanıyor’ deniyor. Bu sistem, Türkiye'de bütün insanların nüfusa geçirilmesini sağlamak için yapılan proje. Bu projeye kendi başına yanlış kabul etmek doğru değil. Ama bu projenin imkanlarını, kendi siyasi hesabı için kullanıp, adrese dayalı nüfus sayımı yapıp, oradan buradan seçmen bindirmesi yapıp, zayıf olduğunu düşündüğü yerlere seçmen yığmak için orada haksız yazım yapmayı kabul etmek mümkün değil. Bu projenin, siyasi çıkarlar için AKP'nin elinde, haksız olarak seçmen kaydırmak için kullanılmış olması, yanlış budur. Bu yanlışı hep beraber yetkisiz kılmakla yükümlüyüz. Sağlam kütük ve dürüst seçim. 50 yıldan beri Türkiye bunu tartışıyor. Bu seçimler bir bakıma örgüt sınavıdır.”

Baykal, konuşmasının ardından partililerle bayramlaştı ve il binasında bir süre dinlendi.
Kullanıcı profilini gör

Baykal: Bu seçimde Türkiye rotasını belirleyecek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası